Olvasnivalók

Pár szóban a téli ápolásról

Az ingergazdagítás és környezetgazdagítás
 
Az ingergazdagítás és a környezetgazdagítás viszonylag új fogalmak a kutyás életben. Ugyan jónéhány gyakorlat már régóta jelen van az oktatásban, azonban ezeket a hangzatos elnevezéseket csak rövid ideje használjuk.
Az kétségtelen, hogy a kutyák életében mind a környezet- mind az ingergazdagítás rendkívül fontos szerepet játszik. A megfelelő ingerek biztosítása nemcsak a kutyák mentális fejlődéséhez járul hozzá, hanem csökkenti a stresszt, az unalmat és segíti a harmonikus viselkedés kialakítását is.
A környezetgazdagítás (angolul enrichment) célja az, hogy a kutya minél változatosabb környezetben mozogjon és különféle tárgyakkal, felületekkel és struktúrákkal találkozzon. Ez növeli a komfortzónáját, és ösztönzi a természetes viselkedéseit, mint a kutatás, szaglászás és mozgás. Bár még nem nagyon elterjedt, de néhány iskolában (vagy tenyésztőnél) már előfordulnak kifejezetten környezetgazdagítás céljából kialakított folyosók, ahol a kutyák különböző textúrákkal, térbeli elemekkel, akadályokkal találkozhatnak, változatos felületeken sétálhatnak át, ezzel is elősegítve a testtudatuk fejlesztését és a magabiztosabb viselkedést.
Nem kevésbé fontos (sőt!) kutyánk életében a szociális környezetgazdagítás is. (Milyen szép fogalom ez is, ugye? ) Leegyszerűsítve ez igazából azt jelenti, hogy kicsit színesebbé és izgalmassá tesszük a kutyánk társasági életét. Bandázhat a haverokkal, sétálunk vele a parkban, bevisszük a munkahelyünkre vagy meglátogatjuk a családot. Nyilván ez csak akkor hasznos, ha a kutyánk valóban élvezi ezeket a társas interakciókat.
Az ingergazdagítás ezzel szemben még egy lépéssel tovább megy, és nemcsak a környezet fizikai alakítására fókuszál, hanem speciális érzékszervi stimulációk bevezetésére is. Ez magában foglalhatja a szaglás, hallás, látás, tapintás és ízlelés tudatos fejlesztését.
A kutyák természetüknél fogva kíváncsiak és szeretnek felfedezni. Ha nincs lehetőségük arra, hogy megfelelően(!) ingergazdag környezetben éljenek, gyakran unatkoznak, ami viselkedési problémákhoz - rágáshoz, ásáshoz vagy túlzott ugatáshoz - is vezethet. Az ingergazdagítás, vagyis a változatos ingerek biztosítása, segít abban, hogy a kutya mentálisan és fizikailag kiegyensúlyozott maradjon. Az új ingerek serkentik az agyműködésüket, fokozzák az önbizalmukat, és támogatják a teljes életet.
/Fontos azonban megjegyezni, hogy az ingerelárasztás már negatív hatással van a kutyára!/
Milyen ingerekkel gazdagíthatjuk a kutya életét?
Az ingergazdagítás többféle formát ölthet:
Lehetnek ezek akár hangok: A különféle zajok, például a víz csobogása, lassú zenék, madárcsicsergés vagy akár városi zajok, segíthetnek hozzászoktatni a kutyát az új helyzetekhez. Ezeket érdemes fokozatosan bevezetni, hogy az előbb említett ingerelárasztást elkerüljük.
Ugyancsak az ingergazdagítás eszközei lehetnek az illatok is. A szaglás a kutyák egyik legfontosabb érzékelése, ezért az illatokkal történő gazdagítás különösen fontos. Az ehhez kapcsolódó fejlesztő játékok, mint például a szimatszőnyegek, logikai játékok, jutikeresések lehetőséget adnak a kutyának, hogy természetes ösztöneit kihasználva felfedezzen és megtanulja „munkára” fogni az orrát. A kertünkben tudatosan kiválasztott gyógynövények (pl. levendula, rozmaring, kakukkfű) pedig kedvező hatással lehetnek a kutyánk viselkedésére.
Habár a kutyák látása eltér az emberekétől, játékokkal és színkontrasztokkal (pl. kék és sárga színnel, amit jól látnak) gazdagíthatjuk vizuális világukat. A mozgó tárgyak, árnyékok, vagy kisebb fényjátékok mind hozzájárulnak a vizuális stimulációjukhoz.
Szintén idetartozik az ízlelés is. Különböző ízek, textúrák vagy akár új jutalomfalatok kipróbálása szintén szenzoros élményt nyújt a kutyáknak. Ezeket akár különféle típusú puzzle játékokban is elrejthetjük, hogy még izgalmasabb legyen a számukra.
Az ingergazdagítás tehát célzottabban foglalkozik az érzékszervek fejlesztésével, így kicsit tágabb fogalom, mint a környezetgazdagítás.
Kinek ajánlott az inger- és környezetgazdagítás?
Minden kutyának hasznos, de különösen a kölykök, az idősebb kutyák vagy azok számára fontos, akik rehabilitációra szorulnak. Az ilyen kutyáknak különösen sokat segíthet az ingergazdag környezet abban, hogy önbizalmat nyerjenek, fejlődjenek, vagy gyorsabban alkalmazkodjanak az új helyzetekhez.
A két fogalom szorosan összefügg, de az ingergazdagítás több érzékszervi stimulációval dolgozik, és egyénre szabottabban célozza meg a kutya érzékszerveit. A környezetgazdagítás pedig főként a fizikai környezet változatosabbá tételét jelenti, ami önmagában is stimuláló hatású lehet, de kevésbé összpontosít a szenzoros ingerek sokféleségére. Azonban mindkét megközelítés remek eszköz arra, hogy a kutyánk mentálisan kiegyensúlyozott legyen.